Байер (Л) взе минимален аванс срещу Порто (видео)

В първи мач от 1/16-финалите на Лига Европа Байер (Леверкузен) се наложи над Порто с 2:1. Германците поведоха с попадения на Лукас Аларио (29) и Кай Хавертц (59) от дузпа, но гол на Луис Диас запази шансовете на "драконите" да продължат напред.

Още след тегленето на жребия специалистите определиха тази двойка за една от най-равностойните. Порто пристигна на "БайАрена" с повишено самочувствие, след като почти настигна Бенфика в португалското първенство. "Аспирините" обаче демонстрират добра форма в последните седмици и вкараха общо 7 гола на Борусия (Дортмунд) и Унион (Берлин) в Бундеслигата.
Германците бяха по-добрият отбор в началото и Аугустин Маркесин трябваше да се намесва след удар на Лукас Аларио. В 17-ата минута Кай Хавертц разтресе напречната греда, а Керим Демирбай беше изпреварен при опита си за добавка.

В 29-ата минута Леверкузен заслужено поведе. Ларс Бендер центрира от десния фланг, Демирбай подаде с глава на Аларио и аржентинецът се разписа отблизо. Порто можеше много бързо да изравни, но Лукаш Храдецки се справи с удар с глава на Сержио Оливейра.
В 37-ата минута Демирбай шутира неточно от пряк свободен удар на добра позиция, а в 40-ата Аларио скочи най-високо в наказателното поле, но не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

Малко след началото на второто полувреме Уилсон Манафа повали Кевин Фоланд и съдията Славко Винчин посочи бялата точка. Маркесин спаси удара на Кай Хавертц, но изпълнението беше повторено, защото стражът на Порто бе застанал пред голлинията. От втория опит Хавертц не сбърка и Байер поведе с 2:0.
Домакините атакуваха все по-яростно. В 60-ата минута Маркесин попречи на Надим Амири да реши всичко в нача. Порто обаче стигна до така важното попадение на чужд терен. Отбеляза го Луиш Диаш в 73-ата минута. Всичко започна от центриране на Алекс Телес и удар с глава на Зе Луиш, който бе отразен от Храдецки. Домакините обаче не съумяха да пратят топката далеч от вратата си и бяха наказани.

Германците не можеха да са доволни от този резултат предвид доминацията си. Аларио в 79-ата минута стреля неточно, а след това удар на Амири беше блокиран.

Домакините имаха още няколко опасни атаки, но така и не се добраха до трети гол. Нещо повече - в последните секунди Порто можеше да си тръгне с равенство, но Матеус Урибе стреля неточно с глава.